אהלן חברים,
בפוסט הבא אציג בפניכם 13 אתרים, מהם ניתן להוריד תמונות בחינם, ללא זכויות יוצרים, ואף ללא מתן קרדיט, בשביל מגוון תחומים כגון: הפרוייקטים האישיים שלכם, מודעות פייסבוק, קאבר, מאמרים שאתם כותבים, סרטונים שאתם עורכים ועוד ועד.
על פי מספר מחקרים, התוכן הכי נצפה ומשותף במדיה החברתית הן התמונות. כן כן, אפילו יותר מסרטונים.
אז לפני שנתחיל, אתן לכם הסבר קטנטן על זכויות יוצרים בתמונות.
מי שכבר מכיר, מוזמן לדלג הלאה לרשימה.
הסבר קצרצר על זכויות יוצרים בתמונות:
קודם כל, ברוב רובם של המקרים, כל תמונה שלא אתם צילמתם, יצרתם או קניתם, כנראה שתהיה מוגנת בזכויות. למה כנראה? כיוון שעדיין יש סיכוי כי נאמר אחרת.
הפרה של זכות זו מהווה עבירה על החוק ואף עלולה לגרור תביעה משפטית מצידו של יוצר התמונה. לכן, גם חיפוש פשוט בגוגל תמונות, סביר להניח שהתוצאה שתתקבל היא תמונה מוגנת (אבל בכך אגע בהמשך).
אז איך ניתן לדעת איזו תמונה מוגנת ואיזו לא?
בדיוק בשביל סוגיה זו, קם ארגון Creative Commons, דרכו ניתן להגדיר איזה סוג רישיון היוצר יכול להעניק לתמונה, מתוך מגוון סוגי רישיון.
נכון לכתיבת שורות אלה, מעל 1.1 מיליארד קבצי מדיה (תמונות, שירים, סרטונים ועוד) רשומים תחת Creative Commons, או בקיצור CC.
איך ניתן לדעת באיזה סוג רישיון אנחנו יכולים לעשות שימוש?
אגע בכך בקצרה, כיוון שהיריעה קצרה מלהכיל, ואותנו מעניין דבר אחד – תמונות ברישיון חופשי לשימוש מסחרי
סוגי הרשיונות:
CC0 – זהו הרישיון המתאים לכם. הוא מאפשר לכם לעשות שימוש מסחרי בתמונה ולערוך אותה כאוות נפשכם, ללא צורך במתן קרדיט.
מצורפת טבלה קטנה המסבירה את ההבדלים בין סוגי הרישיונות השונים.
לפרטים נוספים תלחצו ממש כאן: Creative Commons

סימול תיאור האייקון
CC0 רשות הציבור – שימוש חופשי לצורך מסחרי, ללא שום הגבלות CC0 icon
BY מתן קרדיט בלבד CC-BY icon
BY-SA שיתוף זהה + מתן קרדיט – בהפצה מחדש, הרישיון נשאר זהה למקור CC-BY-SA icon
BY-NC מתן קרדיט ואיסור הפצה מסחרי CC-by-NC icon
BY-ND מתן קרדיט ואיסור יצירה נגזרת – אין לשנות / לערוך היצירה CC-BY-ND icon
BY-NC-SA מתן קרדיט, איסור הפצה מסחרי ושיתוף זהה CC-BY-NC-SA icon
BY-NC-ND מתן קרדיט, איסור הפצה מסחרי ואיסור יצירה נגזרת – אין לשנות / לערוך היצירה CC-BY-NC-ND icon

מוכנים? קבלו את מאגרי התמונות החינמיים לחלוטין לשימוש מסחרי:

1. UNSPLASH

אתר בעל תמונות אומנותיות יפהפיות, באיכות גבוהה, אשר כולן בחיני חינם. הצלמים הם צלמים מרחבי העולם. ניתן כמובן להעלות תמונה משלכם, בתנאי שהיא עומדת בסטנדרט של האתר. האתר מתעדכן ב-10 תמונות חדשות בכל 10 ימים. יתרונות: מעבר לתמונות המדהימות, תחת כל תמונה מופיע שם האמן, וניתן להקליק עליו ולראות יצירות נוספות שלו. מעבר לכך, ניתן ליצור קולקציית תמונות אהובות לכל משתמש, וכמו באינסטגרם, לאהוב תמונות. יש אפילו אירועי Meetup ברחבי העולם בכל חודש. בנוסף, קיים מנוע חיפוש באתר.

unsplash

קרדיט: Unsplash

2. LIFE OF PIX

תמונות מדהימות, גם כן בחינם. הבונוס: קיימים גם סרטוני וידאו, שניתן להשתמש ולערוך כמה שרוצים, כולל הפצה מסחרית. גם כן של תמונות חינם להורדה מדהימות ביופיין, ללא זכויות יוצרים כלל. הקונספט הוא תמונות מסיטואציות שונות בחיים. יתרונות: מנוע חיפוש וקטגוריית סרטונים. בנוסף, ניתן להירשם לניוזלטר חודשי לקבלת עדכונים.

קרדיט: Life Of Pix

3. GRATISOGRAPHY

אתר השייך לצלם ראיין מקגווייר, בו כל התמונות הן שלו, אך כאמור, פתוחות חינם לשימוש ציבורי. התמונות באיכות מעולה וברזולוציה גבוהה. יתרונות: האתר מקוטלג לפי נושאים וקיימת בו אופציית חיפוש.

gratisography

קרדיט: Gratisography

4. SPLITSHIRE

אתר השייך לסטודיו צילום מאיטליה, המכיל תמונות יפות ואיכותיות. האתר מסודר בצורה נוחה, מקוטלג לפי נושאים רבים, בעל בלוג וניתן לשוטט בו במשך כמה שעות טובות. אני עשיתי זאת למשל.

splitshire

קרדיט: Splitshire

5. PIC JUMBO

למעלה ממיליון תמונות להורדה! וכולן בחינם כמובן. האתר כולל אפשרויות לחיפוש לפי קטגוריות, ובנוסף – ניתן לרכוש מנוי פרימיום חודשי ובו תקבלו חבילת תמונות לתיבת המייל שלכם.

picjumbo

קרדיט: Picjumbo

6. DEATH TO THE STOCK PHOTO

אתר נוסף להורדת תמונות איכותיות. הייחוד – אין מנוע חיפוש או קטלוג תמונות, אלא הרשמה לאתר. באמצעות ההרשמה נקבל בכל חודש כ-20 תמונות, אשר בעל האתר בחר בשבילנו, ללא אופציית בחירה שלנו. התמונות, יש לציין, משלל תחומים וחלקן מרשימות מאוד. למי שחושש מפרסום המייל שלו בניוזלטר, עדעתה לא קיבלתי מייל פרסומי או ספאם כתוצאה. מומלץ!

death_to_stock_photo

קרדיט: Death To Stock Photo

7. PEXELS

אתר אשר הוא אך ורק מנוע חיפוש לתמונות. החיפוש מתמקד במספר אתרים (אשר חלקם מופיעים כאן ברשימה), שהמשותף להם הוא הרישיון החינמי-מסחרי. אתר מצוין, אשר מקל על החיפוש בשאר האתרים.

pexels

קרדיט: Pexels

8. STOCK UP

מנוע חיפוש למעל 13 אלף תמונות. חשוב לציין: חלק מהתמונות אינן תחת רישיון CC0 (שימוש ציבורי), אך הדבר מצוין ליד כל תמונה.

stock-up

קרדיט: Stock Up

9. RGBSTOCK

מנוע חיפוש למעל 100 אלף תמונות. גם כאן קיימת אפשרות לחפש את התמונה הרצויה, קיים תפריט קטגוריות, והתמונות – ברובן איכותיות.

rgbstock

קרדיט: Rgbstock

10. ALL THE FREE STOCK

מנוע חיפוש מעולה המכיל (שימו לב): ווקטורים, תמונות, סרטונים, פונטים, טמפלייטים לאתר, קטעי סאונד ועוד. רוב רובם של התכנים הינם בחינם אך יש לבדוק כל קובץ וקובץ שמורידים, על מנת להימנע מבעיות (לכל תמונה קיים קובץ readme.txt אשר מפורט בו סוג הרישיון).

allthefree

קרדיט: All The Free Stock

11. PIXABAY

מנוע חיפוש מדהים, ואולי בין השימושיים ביותר למעצבים, המכיל מעל 720 אלף חומרים. החומרים כוללים: תמונות, סרטונים ואף יצירות ווקטוריות. וכולם כולל כולם מתאימים לשימוש מסחרי. תהנו!

pixabay

קרדיט: Pixabay

12. LIBRE STOCK

*בונוס: מנוע חיפוש השייך למתכנת ישראלי בשם דוד גריבר, המכיל כ-55 אלף תמונות, המקוטלגות לנושאים, בנוסף למנוע חיפוש יעיל. לטעמי מגיע לו שאפו על הקמת האתר בכוחות עצמו.

librestock

קרדיט: Libre Stock

13. GOOGLE IMAGES

מנוע החיפוש, כנראה המוכר ביותר, למציאת תמונות. התמונות כאן, בחיפוש הסטנדרטי, אינן מתאימות לשימוש מסחרי, אבל ידעתם שדרך הפילטרים אפשר לסנן את החיפוש כך שיימצא תמונות אך ורק בשימוש מסחרי? אם נפשכם חשקה בכך, הכנתי גיף קצרצר המראה איך עושים זאת.

google

קרדיט: Google

מקווה שתהנו ותשתמשו בצורה יעילה בתכנים.
לכל שאלה / הארה / הערה, מוזמנים לשלוח לי הודעה בפייסבוק / מייל.